Dış Cephe Kaplama

 

Dış cephe kaplama, ısı veya görsel olarak binaların dış cephesini kaplamaktadır. Dış cephede ister strafor ister püskürtme poliüretan köpükle dış cephe kaplaması yapılmaktadır.

Buna benzer dış cephede yüzeyin poliüretan köpükle kaplanırsa üzerine kale ikim veya sıva ile sıvanıp 360 boya rengiyle boyanır. Diğer anlamda dış cephe kaplamada farklı ürünler kullanılıp görsel güzelliğe ulaşılabilir. Günümüzde dış cephe görselleri oldukça yaygınlaşmaktadır.

Genellikle kullanıcılar ısı yalıtımın önemini ve yazın ve kışın önemi ortaya çıkmaktadır.

Örnek vericek olursak kara sıva dediğimiz bir dış cephe düşünürsek aylık fatura veya ısınma konusun da veya içeri girilen nem rutubet olaylarına maruz kalınır. Bu durumda ısı yalıtım devreye girer.

Dış cephede ısı izolasyonu olmayan bir binanın yıllık ısı kaybı %45 lerdedir. Bu durumda öncelikli olarak eski yapıtların ısı yalıtım yapma zorunluluğu vardır. Sonuç olarak ısı kayıbına en müsait olan bina tipi betonharme tiptir.


Dış Cephe Kaplama Hakkında

Köster Comfortherm Eps Sistem paketi sert beyaz Eps levha ve çimento esaslı yapıştırma-sıvama ve kaplama harcından oluşan ekonomik ısı yalıtım sistem paketidir. Eps ısı yalıtım levhaları hem yüksek ısı yalıtım özelliğine hem de yüksek basınç dayanımına sahip ideal mantolama levhalarıdır. Çimento esaslı yapıştırma-sıvama ve dekoratif kaplama harçları ile beraber hem ekonomik hem de yüksek nitelikli bir ısı yalıtımı sistemi oluşturulur.


Köster Comfortherm Neopor Sistem:


Köster comfortherm Neopor sistem paketi sert gri (karbon takviyeli) Neopor levhalar Eps levhalara nazaran daha iyi ısı yalıtım sağlamaktadır.

Bu sebeple özellikle eski binaların dış cephelerinde daha ince levhaların kullanımına imkan vermektedir, bu sayede denizlik ve doğrama gibi bağlantı noktalarında oluşan detay sorunları en aza indirilmektedir.

Çimento esaslı yapıştırma-sıvama ve dekoratif kaplama harçları ile beraber yüksek nitelikli bir ısı yalıtımı sistemi oluşturulur.

Neopor ürünün formülasyonundaki mikroskobik büyüklükteki karbon grafit taneleri kızılötesi ışınları bünyesinde absorbe ederek daha verimli ısı yalıtımı sağlamaktadır.

Grafit maddesinin gümüş griye yakın renginden ötürü Neopor levhalar özel gri bir renge sahip olmaktadır ki, gri renge boyanmış standart Eps levhalar ile karıştırılmamalıdır.

Tüm bu özellikleri sayesinde Neopor levhalar standart Eps levhalara oranla %20 daha ince kalınlıkta kullanılırsa dahi aynı ısı yalıtım özelliğini taşımaktadır.


Köster Comfortherm Organik Sistem:


Köster comfortherm organik sistem paketinde çimento esaslı ürünler yerine organik (çimento içermeyen)  yapıştırıcı-sıvama-kaplama harçları tercih edilmiştir. Organik ürünler kullanıma hazır olup, şantiye ortamında karıştırma veya hazırlama işlemi gerektirmez, bu sayede işçilikten tasarruf sağlar.

Organik ürünlerin diğer avantajları kısaca şunlardır;


Organik Yapıştırma Harcı:


Çimento esaslı yapıştırma harcına oranla yüksek esneklik ve yapışma gücüne sahiptir. OSB levhalara yapılan zorlu uygulamalarda dahi tam yapışma özelliğine sahiptir.


Organik Sıvama Harcı:


  • Çimento esaslı sıvama harcına oranla çok esnektir ve en sert darbeler karşısında dahi çatlama yapmaz.       
  • Yoğunluğu düşük olduğu için sarfiyatı daha düşüktür (5,0 kg/m2>3,5 kg/m2).
  • Kaplama için astar işlemi gerektirmez, hem malzemeden hem zaman ve işçilikten tasarruf sağlar.


Organik Kaplama Harcı:

Çimento esaslı kaplama harcı gibi sonradan boyama işlemi gerektirmez, 66 dekoratif renk seçeneğine sahiptir. Tek adımda hem kaplama hem boyama işlemi yapılmış olduğundan zaman ve işçilik tasarrufu sağlar. Organik Sistem paketinde ihtiyaca göre beyaz Eps veya karbon takviyeli Neopor levhalar tercih edilmektedir.

Yılların tecrübesiyle biz vatandaşlarımıza ek yeri olmayan sprey poliüretan köpüğü tavsiye etmekteyiz.


Keşif ve Teknik Bilgi için TIKLAYIN!

Copyrigt © 2017 ND GROUP İNŞAAT Resmi İnternet Sitesi ®