Isı Yalıtımı

 

Isı Yalıtımı Nedir?


    Isı yalıtımı binalarımız kışın soğur, yazın ise ısınır. Kışın kömür, doğal-gaz gibi yakıtlar kullanarak evimizi soğumaması için ısıtır. Isı yalıtımı kışı ısınmak yazın da serinlemek için harcadığımız enerjiyi azaltmak ve daha rahat ortamlarda yaşamak amacıyla binaların diş cephe duvarları cam ve doğramaları çatıları döşemeleri ve tesisatlarında ısı geçişini azaltan önlemler almaktır.


Isı Yalıtımının Faydaları Nelerdir


    Yönetmeliklere uygun yapılacak ısı yalıtımı, ısınma veya serinleme amacıyla yaptığımız harcamalardan ortalama % 50 tasarruf ederek ve yazın serin kalmaya kışın daha iyi ısınmaya imkan sağlar.

    Dengeli oda sıcaklıkları yaratarak konforlu ve sağlıklı mekanlar oluşturur.

    Evlerde küflenme siyah leke ve mantar oluşmasına neden olan yoğuşmayı terlemeyi önler.

    Isı yalıtımıyla ayrıca yakıt tüketimi ve dolayısıyla atık gazlar azaltılarak çevrenin korunmasına katkıda bulunulur.


Isı Yalıtımı Binanın Nerelerine Yapılır?


    Isı yalıtımı, binaların çatı ve duvarlarına, bina temellerine, tesisat boruları ve havalandırma kanallarına, garaj, depo gibi ısıtılmayan bölümlere bakan duvarlara yapılır.

    Ayrıca özel kaplama ve yalıtımlı cami üniteleri ve yalıtımlı doğramalar kullanılarak kişin pencerelerden oluşan isi kayıpları azaltılır.

    Yazın binaya güneş ısısı girişi sınırlanır.


Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?


    Isı yalıtımı evlerimizin çatı döşeme ve dışa bakan tüm duvarlarına ısı geçirmeyen malzeme uygulanmasıyla yapılır. Özel kaplamalı ve yalıtımlı cami üniteleri ve yalıtımlı doğramalar kullanılmalıdır.

Isı yalıtımı binaların içinden veya dışından uygulanabilir. Isı yalıtımının önemli bir unsuru da tesisatların yalıtılmasıdır.


Isı Yalıtımının Türkiye’ye Yararları


    Hesaplamalar, tüm konutların standart ve yönetmeliklere uygun olarak yalıtılması durumunda, ülkemizin yılda yaklaşık 3 milyar dolar tasarruf yapacağını göstermiştir. Ekonominin canlanması, istihdamın artması, üretim ve uygulama ile birlikte artacak vergi gelirleri diğer önemli faydalar arasındadır.

    Bu tasarrufun eğitim, sağlık.

    Zorunlu ihtiyaçlarımıza aktarılacağını göz önüne aldığımızda, yalıtımın toplumsal refahımız için de önemli katkılarının olacağı bir gerçektir.


Isı Yalıtımının Dünyaya Katkıları


    Isı yalıtımı binaların daha az yakıtla ısıtılmasını sağlayacağından atmosfere yayılan karbondioksit, kükürtdioksit ve diğer gazlar azalır. Böylece atmosferde oluşan küresel ısınma ve iklim değişikliği ile mücadeleye katkıda bulunulur.

    Dünyanın ısınması kutuplardaki buzulların erimesine ve iklim değişikliklerine yol açmakta; buna bağlı olarak doğal hayat giderek yok olmaktadır.


Keşif ve Teknik Bilgi için TIKLAYIN!

Copyrigt © 2017 ND GROUP İNŞAAT Resmi İnternet Sitesi ®