Kumlama Raspa Boya

 

Kumlama raspa boya, en basit anlatımı ile kum adı verilen, kuma benzeyen ama aslında bildiğimiz kumdan farklı bu iş için özel olarak imal edilmiş silis, bazalt, grid adında çeşitleri olan ve kullanım yerleri farklı özel maddeler (bilyalar) ile yapılır.

Kumlama raspa boya Silis: Oldukça ince çeşitleri olan silis kumu genellikle ince saclarda hafif şiddetle kumlama yapılacağı zaman kullanılır. Bazalt: Tozuması az denilebilecek bu kum genellikle kapalı ortamlarda kumun geri dönüşümlü olarak kullanılabileceği yerlerde kullanılır. Grit: Tozuması en az ve kumlama gücü en iyi olan kum çeşididir. Aslında kum değil demir çürufudur.

Boya nasıl yapılır ve çeşitleri

Plastik Boya Genellikle  ikiye ayrilir. Bunlar tavan ve duvar  boyalaridir. Tavan icin plastik boya kullanilma amaci icerideki havanin silkulasyonunu saglamaktir. En yaygin ve en basit uygulanabilen boya cesiti olup silinme ozelligine sahip degildir. Su ile inceltilir, plastik boya uygulanan alani temizlemek icin nemli bezle silmek yeterlidir.kuruma suresi ise 20-30 derece normal oda sicakliginda yaklasik 2 - 2,5 saattir. Su Bazli Silikon Esasli Silinebilir Boya Su bazlı boya yağlı boyaya alternatif olup alerjik ve koku bakımından hassas kisileri düşünerek üretilmiş bir boyadir. Silikon esasli olup su ile inceltilir. Kuruma süresi ise 20-30 derece normal oda sıcaklığında yaklaşık 3 - 4 saattir. Uygulamasi basit olup temizligi nemle bez ile yapilir. Yagli Boya: Yagli boya kendi icinde parlak, mat ve yari mat olarak üç gruba ayrılır.Yağlı boya tiner ya da neft ile inceltilir. Yağlı boya uygulaması zahmetli olduğundan dolayi diğer boyalara kiyasla uygulanirken daha dikkatli olunmalidir. Zemin her taraf kapanacak sekilde branda ile ortulmelidir.

Raspa hakkında bilgiler

Kumlama raspa boya, Kabaran boyaları veya paslı yerleri kazıyıp temizlemek için bir uçlrarı kıvrık L şeklindeki veya çekiç gibi çelik aletler. Demir veya tahtayı kazımak için kullanılan iri dişli çelik eğe, bayada keskin olan bir demir veya sac parçası. -Eğelemek, tornalamak, frezelemek ve planyalamak suretiyle elde edilen yüzeyler üzerinde kesici aletlerin bıraktıkları pürüzler ve tabanda sert kısımda kalan yükseklikler bulunur. Bunları alarak yüzeyleri daha düzgün bir hale getirme için yapılan işleme raspalama denir.

Copyrigt © 2017 ND GROUP İNŞAAT Resmi İnternet Sitesi ®